چرا حضرت علی(ع) از همسرش در برابر مهاجمان دفاع نکرد؟!

 

سؤال:

علي که شير خدا و اسد الله الغالب بود و در قلعه خيبر را با يک دست بلند کرد، چگونه حاضر مى‌شود ببيند همسرش را در مقابل چشمانش كتك بزنند؛ اما هيچ واكنشى از خود نشان ندهد؟!

 

 

جواب اجمالی:

امير مؤمنان(ع) در مرحله اول و زمانى كه آنها قصد تعرض به همسرش را داشتند، از خود واكنش نشان داد و با عمر برخورد كرد، او را بر زمين زد، با مشت به صورت و گردن او كوبيد؛ اما از آن جايى كه مأمور به صبر بود از ادامه مخاصمه منصرف شد.

در حقيقت حضرت علی(ع) با اين كار مى‌خواست به آنها بفهماند كه اگر مأمور به شكيبائى نبودم و فرمان خدا غير از اين بود، كسى جرأت نمى‌كرد كه اين فكر را حتى از مخيله‌اش بگذراند؛ اما آن حضرت مثل هميشه تابع فرمان‌هاى الهى بوده است.

آن حضرت از جانب خدا و رسولش مأمور به صبر و شكيبائى در برابر اين مصيبت‌هاى عظيم بوده است و طبق همين فرمان بود كه دست به شمشير نبرد.

در روايتی «سليم بن قيس هلالى» نقل مى‌كند:

پيامبر(ص) نگاهى به علي(ع) كرد و فرمود: اى علي! تو به زودى پس از من، از قريش و متحد شدنشان عليه خودت و ستمشان سختى خواهى كشيد. اگر يارانى يافتى با آنان جهاد كن و به وسيله موافقينت با آنان بجنگ، و اگر كمك كار و ياورى نيافتى صبر كن و دست نگهدار و با دست خويش خود را به نابودى مينداز.

 

 

جواب تفصیلی:

يكى از مهمترين شبهاتى كه وهابي‌ها، به منظور انكار قضيه هجوم عمر و كتك زدن فاطمه زهرا(س) مطرح مى‌كنند، اين است كه چرا اميرمؤمنان(ع) از همسرش دفاع نكرد؟! مگر نه اين كه او اسد الله الغالب و شجاع‌ترين فرد زمان خود بود و...

عالمان شيعه از اين شبهه‌ پاسخ‌هاى گوناگونى داده‌اند كه به اختصار به چند نكته بسنده مى‌كنيم:

 

عکس العمل حضرت علی (ع) در برابر عمر

اميرمؤمنان(ع) در مرحله اول و زمانى كه آنها قصد تعرض به همسرش را داشتند، از خود واكنش نشان داد و با عمر برخورد كرد، او را بر زمين زد، با مشت به صورت و گردن او كوبيد؛ اما از آن جايى كه مأمور به صبر بود از ادامه مخاصمه منصرف شد. در حقيقت با اين كار مى‌خواست به آنها بفهماند كه اگر مأمور به شكيبائى نبودم كسى جرأت نمى‌كرد كه اين فكر را حتى از مخيله‌اش بگذراند؛ اما آن حضرت مثل هميشه تابع فرمان‌هاى الهى بوده است.

سليم بن قيس هلالى كه از ياران مخلص اميرمؤمنان(ع) است، در اين باره مى‌نويسد:

عمر آتش طلبيد و آن را بر در خانه شعله‏ور ساخت و سپس در را فشار داد و باز كرد و داخل شد! حضرت زهرا(س) به طرف عمر آمد و فرياد زد: يا ابتاه، يا رسول اللَّه!

عمر شمشير را در حالى كه در غلافش بود بلند كرد و بر پهلوى فاطمه زد. آن حضرت ناله كرد: يا ابتاه! عمر تازيانه را بلند كرد و بر بازوى حضرت زد. آن حضرت صدا زد: يا رسول اللَّه، ابوبكر و عمر با بازماندگانت چه بد رفتار مى‌كنند!

علي(ع) ناگهان از جا برخاست و گريبان عمر را گرفت و او را به شدت كشيد و بر زمين زد و بر بينى و گردنش كوبيد و خواست او را بكشد؛ ولى به ياد سخن پيامبر(ص) و وصيتى كه به او كرده بود افتاد، فرمود: اى عمر! قسم به آنكه محمّد را به پيامبرى مبعوث نمود، اگر مقدرّات الهى و عهدى كه پيامبر با من بسته است، نبود، مى‏دانستى كه تو نمى‏توانى به خانه من داخل شوى»(1)

آ

اميرمؤمنان(ع) در تمام دوران زندگي‌اش، مطيع محض فرمان‌هاى الهى بوده و آن‌چه او را به واكنش وامى‌داشت، فقط و فقط اوامر الهى بود و هرگز به خاطر تعصب، غضب و منافع شخصى از خود واكنش نشان نمى‌داد.

آن حضرت از جانب خدا و رسولش مأمور به صبر و شكيبائى در برابر اين مصيبت‌هاى عظيم بوده است و طبق همين فرمان بود كه دست به شمشير نبرد.

در روايتی «سليم بن قيس هلالى» نقل مى‌كند:

پيامبر(ص) نگاهى به علي(ع) كرد و فرمود: اى علي! تو به زودى پس از من، از قريش و متحد شدنشان عليه خودت و ستمشان سختى خواهى كشيد. اگر يارانى يافتى با آنان جهاد كن و به وسيله موافقينت با آنان بجنگ، و اگر كمك كار و ياورى نيافتى صبر كن و دست نگهدار و با دست خويش خود را به نابودى مينداز.(2)

به راستى چه كسى جز حيدر كرّار مى‌تواند از چنين امتحان سختى بيرون بيايد؟! زمانى ارزش اين كار مشخص مى‌شود كه بدانيم علي(ع) همان كسى است كه در ميدان نبرد، همچون شير بر دشمن حمله مى‌كرد و پهلوانان كفر را يكى پس از ديگرى از سر راه بر مى‌داشت، روزى پشت پهلوانى همچون عمر بن عبدود را به خاك مى‌مالد و روزى ديگر فرق سر مرهب يهودى را همراه با كلاه خودش مى‌شكافد.

آن روز فرمان خداوند اين بود كه دشمنان از ترس ذوالفقارش خواب آسوده نداشته باشند؛ ولى روز ديگر فرمان اين است كه همان ذوالفقار در نيام باشد تا اساس اسلام حفظ شود و دشمنان اسلام از نابود كردن آن مأيوس شوند.

 

احتمال شهادت حضرت زهرا (س) هنگام درگیری

دفاع از ناموس، از مسائل فطرى و مشترك ميان همه انسان‌ها است؛ اما روشن است كه اگر كسى بداند كه قصد دشمن از تعرض به ناموس وى اين است كه او را به واكنش وادار كنند تا به مقصود مهمتر و شوم‌ترى دست يابند؛ انسان عاقل، با تدبير و مسلط بر نفس خويش، هرگز كارى نخواهد كرد كه دشمن به مقصودش برسد.

آری قصد مهاجمين به خانه وحى اين بود كه اميرمؤمنان(ع) را به واكنش وادار كنند و با استفاده از اين فرصت، ثابت كنند كه شخصى همانند علي(ع) براى رسيدن به حكومت دنيوى حاضر شد كه افراد زيادى را از دم شمشير بگذراند.

و نيز اگر اميرمؤمنان(ع) از خود واكنش نشان مى‌داد و با آن‌ها درگير مى‌شد، ممكن بود كه فاطمه زهرا در اين درگيري‌ها كشته شود، سپس دشمنان شايع مى‌كردند كه علي(ع) براى به دست آوردن حكومت دنيايى، همسرش را نيز فدا كرد و در حقيقت او بود كه سبب كشتن همسرش شد؛ چنانچه در باره عمار ياسر، يار وفادار اميرمؤمنان(ع) چنين كردند. به جریان زیر توجه کنید:

هنگام ساختن مسجد مدينه، عمار ياسر برخلاف ديگران كه يك خشت برمى‌داشتند، او دو تا دو تا مى‌آورد، پيامبر اسلام او را ديد، با دست مباركش، غبار را از سر و صورت نازنين عمار زدود و پس فرمود:

«عمار را گروه ستمگر مى‌كشند، او آنان را به بهشت مى‌خواند وآنان او را به جهنّم.»(3)

صدور اين روايت از رسول خدا(ص) در حق عمّار قطعى بود و تمام مردم از آن آگاه بودند و نيز ثابت مى‌كرد كه معاويه و دار و دسته‌اش همان گروه نابكار هستند؛ از اين رو هنگامى كه معاويه شنيد عمار كشته شده و لرزه بر دل بسيارى از مردم انداخته، و اين فرمايش پيغمبر اكرم(ص) سر زبان‌ها افتاده است، عمرو عاص را به حضور طلبيد و پس از مشورت با او شايع كردند كه علي(ع)  او را كشته است و اين گونه استدلال كردند كه چون عمار در جبهه علي وهمراه او بوده است و علي او را به جنگ فرستاده است؛ پس او قاتل عمار است!!

 

چرا رسول خدا(ص) از سمیه و دیگر زنان مسلمان دفاع نکرد؟!

اميرمؤمنان(ع) به همان دليل از خود واكنش نشان نداد كه رسول خدا(ص)در هنگام كشته شدن سميه، مادر عمار ياسر توسط مشركان و تعرض آنها به وي، از خود واكنشى نشان نداد.

ابن حجر عسقلانى از علمای اهل سنت در الإصابة مى‌نويسد:

سميه دختر خباط ... مادر عمار ياسر هفتمين كسى است كه اسلام آورد، ابوجهل او را اذيت مى‌كرد و آن قدر نيزه بر پايين شكمش زد تا به شهادت رسيد، و او نخستين زن شهيد در اسلام است. آل بنومغيره، چون مسلمان شده بود و دست بردارد نبود او را آزار و اذيت كردند؛ تا كشته شد. رسول خدا(ص)، منظره شكنجه شدن عمار و مادر و پدرش را در مكه مى‌ديد و مى‌فرمود: اى خاندان ياسر! صبور باشيد كه وعده‌گاه شما بهشت است.(4)

با اين كه رسول خدا(ص) مى‌ديد كافرى همچون ابوجهل متعرض ناموس مسلمانان مى‌شود؛ ولى در عين حال هيچ واكنشى از خود نشان نمى‌داد و به آنان نيز فرمان مى‌داد كه صبر نمايند.

مگر نه اين كه رسول خدا(ص) غيورترين و شجاع‌ترين فرد عالم است، پس چرا از ناموس مسلمانان دفاع نكرد؟! چرا شمشيرش را برنداشت تا گردن ابوجهل را از تنش جدا كند؟!

اهل تسنن، هر پاسخى دادند، ما نيز عين همان را در باره صبر اميرمؤمنان(ع) و شمشير نكشيدن آن حضرت خواهيم داد.

 

هنگامى كه ياران رسول خدا(ص) به خانه عثمان ريختند و همسر او را زده و انگشتش را قطع کردند، او از همسرش دفاع نکرد، اهل سنت از اين عملکرد عثمان چه پاسخى دارند؟!

 طبري،‌ در تاريخش مى‌نويسد:

سودان بن حمران آمد تا او را كتك بزند، نائله دختر فرافصه (زن عثمان) خود را بر روى او انداخت، سودان شمشير را گرفت و انگشت او را قطع كرد و سپس دست به پشت او زد و گفت: عجب پشت بزرگى دارد، سپس عثمان را زد و كشت.(5)

 

چرا عمر از زنش دفاع نکرد؟!

اهل سنت اصرار دارند كه امّ‌كلثوم دختر امير مؤمنان(ع) همسر عمر بوده است؛ اما مى‌بينيم كه هنگامى كه مغيرة بن شعبه اهانت زشتى به امّ‌كلثوم كرده و او را با امّ‌جميل، زنا كار مشهور عرب تشبيه و قياس مى‌‌كند،‌ عمر هيچ عكس العملى از خود نشان نمى‌دهد!

ابن خلكان در وفيات الأعيان مى‌نويسد:

ام جميل (كسى كه سه نفر شهادت دادند مغيره با او زنا كرده است، و به خاطر امتناع شاهد چهارم از شهادت، از حد رهايى يافت) در حج، با عمر همراه شده و مغيره نيز در آن زمان در مكه بود. عمر به مغيره گفت: آيا اين زن را مى‌شناسي؟

مغيره در پاسخ گفت: آرى اين امّ‌كلثوم دختر علي است!

عمر گفت: آيا خودت را به بى خبرى مى‌زنى؟ قسم به خدا من گمان مى‌كنم كه ابوبكرة‌ در باره تو دروغ نگفته است؛ و هر زمان كه تو را مى‌بينم مى‌ترسم كه از آسمان سنگى بر سر من فرود آيد!(6)

زنا كردن مغيره با امّ‌جميل، مشهور و معروف و امّ‌جميل به بدكاره بودن شهره شهر و انگشت نماى عام و خاص بود. چرا هنگامى كه مغيرة بن شعبه، ام کلثوم نوة رسول خدا را با چنين زنى زناكارى مقايسه مى‌كند، خليفه دوم او را مجازات نمى‌كند؟!

اهل تسنن از اين مطلب هر پاسخى دادند، ما نيز همان پاسخ را به آنها خواهيم داد. (7)

 


 -------------------------------------------------------------------

(1)الهلالي، سليم بن قيس (متوفاي80هـ)، كتاب سليم بن قيس الهلالي، ص568، ناشر: انتشارات هادى‏ ـ قم‏، الطبعة الأولي، 1405هـ.

(2) الهلالي، سليم بن قيس (متوفاي80هـ)، كتاب سليم بن قيس الهلالي، ص569، ناشر: انتشارات هادى‏ ـ قم‏، الطبعة الأولي، 1405هـ.

(3) البخاري الجعفي، محمد بن إسماعيل أبو عبدالله (متوفاي256هـ)، صحيح البخاري، ج 1، ص172، ح436، كتاب الصلاة،بَاب التَّعَاوُنِ في بِنَاءِ الْمَسْجِدِ، و ج3، ص1035، ح 2657، الجهاد والسير، باب مَسْحِ الْغُبَارِ عَنِ النَّاسِ فِي السَّبِيلِ، تحقيق: د. مصطفى ديب البغا، ناشر: دار ابن كثير، اليمامة - بيروت، الطبعة: الثالثة، 1407هـ – 1987م.

(4) العسقلاني، أحمد بن علي بن حجر أبو الفضل الشافعي، الإصابة في تمييز الصحابة، ج 7، ص 712، تحقيق: علي محمد البجاوي، ناشر: دار الجيل - بيروت، الطبعة: الأولى، 1412 - 1992.

(5) الطبري، أبي جعفر محمد بن جرير (متوفاي310)، تاريخ الطبري، ج 2، ص 676، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت.

(6) إبن خلكان، أبو العباس شمس الدين أحمد بن محمد بن أبي بكر (متوفاي681هـ)، وفيات الأعيان و انباء أبناء الزمان، ج6، ص366، تحقيق احسان عباس، ناشر: دار الثقافة - لبنان.

(7) برگرفته از مطالب سایت ولی عصر (عج)

مطالب مرتبط :

» آیا امام حسین علیه السلام برای علی اصغر طلب آب کرد؟

پرسش:آیا امام حسین (علیه السلام) کلمه «مُنّوا عَلَیّ» را برای طلب آب برای علی اصغر(علیه السلام) به کار بردند؟در منابع معتبر و قابل استناد، این عبارت به عنوان سخنی صریح از امام حسین (علیه السلام)...

» شبهه ای در مورد دفن شبانه حضرت زهرا (س)

  سؤال: اینکه فاطمه (س) را شبانه دفن کرده‌اند، به خاطر این بوده که ایشان نمی خواستند جسدش را نامحرم ببيند بنابراین دفن شبانه ارتباطی با نارضایتی ایشان از ابوبکر و عمر نداشته...

» آیا از نظر قرآن بهترین زن، حضرت مریم است نه حضرت زهرا؟!

  سؤال: در قرآن آمده است که حضرت مریم(ع) بهترین زنان عالَم است. از طرف دیگر گفته می شود که حضرت زهرا(س) سیده نساء العالمین (بهترین زنان عالَم) است. آیا این دو مطلب با هم تعارض...

» چرا علی ع جمعیت زیادی از یهودیان بنی قریظه را کشت؟!

  سؤال: آيا درست است كه در جنگ بني قريظه، به دستور پيامبر اكرم (ص) علي (ع) جمعيت زيادي از يهود را كشته است؟   پاسخ: آري اين مطلب در کتب روايي و تاريخي شيعه از جمله کتاب ارشاد شيخ مفيد ج 1 ص 111 آمده است...

» اعتراض حضرت زهرا(س) به حضرت علی(ع)!!!

  سؤال: طبق روايت شيعيان، حضرت زهرا (س) پس از بازگشت از مسجد و ايراد خطبه در آنجا علي (ع) را سرزنش نمودند كه: «شما مانند جنين در خانه نشسته‌اى و آن‌ها حق من و تو را غصب كردند... »(1)  مگر شعیان...

» چرا به حضرت علی(ع) ابوتراب گفته می شود؟

  سؤال: چرا به حضرت علی (ع) «ابوتراب» گفته می‌شود؟   جواب: اسامی و القاب و کنیه‌های مبارك حضرت امام علی(ع) زياد است و در کتاب‌های حدیثی آمده است. يكى از كنيه‏هاى آن حضرت «ابو تراب» است، و...

» اگر عمر، غاصب خلافت بود چرا علي(ع) با او همكاري میکرد؟!

  سؤال: چرا علی (ع) با عمر که از عوامل اصلی شهادت همسرش بود همکاری می کرد؟ در تاریخ هست که بارها عمر می گفت: "اگر علی نبود عمر هلاک می شد." با این دست آویز، برخی اهل سنت شهادت حضرت زهرا (س) را انکار...

» چرا حضرت علی نام فرزندانش را عمر، ابوبکر و عثمان گذاشت؟

  سؤال: شيعيان ادعا مى‌كنند كه خليفه اول و دوم به خانه فاطمه(س) حمله كرده‌اند؛ در حالى كه همه مى‌دانيم علي(ع) چند تن از فرزندان خود را به نام‌هاى خلفا ـ همان‌هايى كه ادعا مى‌شود قاتل...

» حضرت علی(ع) گاهی اوقات در نماز، حضور قلب نداشته اند!

  سؤال:  در حالات حضرت على (ع) مى خوانیم که در موقع نماز آنقدر غرق در عبادت بود که تیر از پاى مبارکش بیرون آوردند و متوجّه نشد، ولى باز هم در تاریخ آمده که روزى در حال نماز توجّه به حال فقیر و نمود...

» آیا رفتن حضرت علی(ع) به مسجد، خودکشی نبود؟!

  سؤال: حضرت علی(ع) شب قبل از شهادتشان (با علم غیب) می دانستند که فردا در نماز صبح، ابن ملجم ایشان را به شهادت میرساند با این وجود چرا از خود مراقبت نکردند و بدون هیچ احتیاطی به قتلگاه خود رفتند؟!...

دیدگاه‌ها  

 
#5 حميد ۱۳۹۳-۱۱-۲۲ ۰۱:۴۲
در پاسخ به دوستى كه از ازدواج دختر حضرت على با عمر گفتند بايد بگويم ام كلثوم همان لقب حضرت زينب است و به هيچ وجه با عمر ازدواج نكرد.امام على دخترى به نام ام كلثوم نداشته اند.دوستان به جلد 6 كتاب پاسخ به شبهات اينترنتى مراجعه كنيد.
 
 
#4 محمد مهدي ۱۳۹۳-۰۶-۲۵ ۱۴:۱۰
عالي بود. هر سوالي داشتم جوابش اينجا بود
 
 
#3 نیایش ۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۱۸:۳۱
بابا عجب سایت باحالی داریییینننن :lol: من هر سوالی که ذهنمو مشغول کرده بود بیشترشو اینجا یافتم عالیه دست همگیتون درد نکنه یاعلی :) :-)
 
 
#2 خودم ۱۳۹۲-۰۱-۲۵ ۱۵:۳۸
سلام. پس با این تفاسیر چرا حضرت علی در نهج البلاغه کاب خودشون اشاره ای نکردن بهش ؟ چرا دخترش ام کلثوم رو داد به عمر ؟ شما میگی به زور ؟ من میگم یعنی حضرت علی به خاطر ابروی خودش دخترش رو فدا کرد ؟ همسر فاطمه در کتاب خودش چیزی نگفته شما شدی کاسه داغتر از اش ؟
 
 
#1 petr0s ۱۳۹۱-۰۲-۰۵ ۰۱:۱۴
استفاده بردم، خیلی عالی بود
اجرکم عند الله
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

حضرت زهرا (س) چرا حضرت علی(ع) از همسرش در برابر مهاجمان دفاع نکرد؟!