عقل می گوید غسل جنابت هیچ فایده ای ندارد!!

سؤال:

چرا اسلام دستور مى‏دهد كه به هنگام جنب شدن، تمام بدن را بشويند در حالى كه فقط عضو معينى آلوده مى‏شود!! آيا ميان بول كردن و خارج شدن منى تفاوتى هست كه در يكى فقط محل را بايد شست و در ديگرى تمام بدن را؟!

 

جواب:

جواب این پرسش، اين است كه خارج شدن منى از انسان، يك عمل موضعى نيست (مانند بول و ساير زوائد) به دلیل اينكه اثر آن در تمام بدن آشكار مى‏گردد، و تمام سلول‌های تن به دنبال خروج آن در يك حالت سستى مخصوص فرو مى‏روند و اين خود نشانه‌ی تأثیر آن روى تمام اجزاء بدن است. توضيح اينكه:

طبق تحقيقات دانشمندان در بدن انسان دو سلسله اعصاب نباتى وجود دارد كه تمام فعالیت‌های بدن را كنترل می‌کنند «اعصاب سمپاتيك» و «اعصاب پاراسمپاتيك» اين دو رشته اعصاب در سراسر بدن انسان و در اطراف تمام دستگاه‏ها و جهازات‏ داخلى و خارجى گسترده‏اند، وظیفه‌ی اعصاب سمپاتيك «تند كردن» و به فعاليت واداشتن دستگاه‏هاى مختلف بدن است، و وظیفه‌ی اعصاب «پاراسمپاتيك» «كند كردن» فعاليت آن‌هاست، در واقع يكى نقش «گاز» اتومبيل و ديگرى نقش «ترمز» را دارد، و از تعادل فعاليت اين دو دسته اعصاب نباتى، دستگاه‌های بدن به طور متعادل كار می‌کند.

گاهى جريان‏هايى در بدن رخ می‌دهد كه اين تعادل را بهم ميزند، از جمله اين جریان‌ها مسئله «ارگاسم» (اوج لذت جنسى) است كه معمولاً همراه با خروج منى صورت می‌گیرد.

در اين موقع سلسله اعصاب پاراسمپاتيك (اعصاب ترمز كننده) بر اعصاب سمپاتيك (اعصاب محرك) پيشى می‌گیرد و تعادل به شكل منفى بهم می‌خورد.

اين موضوع نيز ثابت شده است كه از جمله امورى كه می‌تواند اعصاب سمپاتيك را بكار وادارد و تعادل از دست رفته را تأمین كند تماس آب با بدن است و از آن جا كه تأثیر «ارگاسم» روى تمام اعضاى بدن به طور محسوس ديده می‌شود و تعادل اين دو دسته اعصاب در سراسر بدن بهم می‌خورد دستور داده شده است كه پس از آميزش جنسى، يا خروج منى، تمام بدن با آب شسته شود و در پرتو اثر حيات بخش آن، تعادل كامل در ميان اين دو دسته اعصاب در سراسر بدن برقرار گردد و اينكه مى‏بينيم كه در خبرى از امام على بن موسی‌الرضا (ع) نقل شده كه فرمود:

«جنابت از تمام بدن بيرون مى‏آيد و لذا بايد تمام بدن را شست» (1).

گويا اشاره به همين موضوع است.

 

البته فايده غسل منحصر به اين نيست بلكه غسل كردن علاوه بر اين، يك نوع عبادت و پرستش نيز می‌باشد كه اثرات اخلاقى آن قابل انكار نيست و به همين دليل اگر بدن را بدون نيت و قصد قربت و اطاعت فرمان خدا بشويند غسل صحيح‏ نيست در حقيقت به هنگام خروج منى يا آميزش جنسى، هم روح متأثر مى‏شود و هم جسم، روح به سوى شهوات مادى كشيده مى‏شود، و جسم به سوى سستى و ركود، غسل جنابت كه هم شستشوى جسم است و هم به علت اينكه به قصد قربت انجام مى‏يابد شستشوى جان است، اثر دوگانه‏اى در آن واحد روى جسم و روح مى‏گذارد تا روح را به سوى خدا و معنويت سوق مى‏دهد، و جسم را به سوی پاكى و نشاط و فعاليت.

از همه‌ی این‌ها گذشته، وجوب غسل جنابت يك الزام اسلامى براى پاك نگه داشتن بدن و رعايت بهداشت، در طول زندگى است زيرا بسيارند كسانى كه از نظافت خود غافل مى‏شوند ولى اين حكم اسلامى آن‌ها را وادار مى‏كند كه در فواصل مختلفى خود را شستشو دهند و بدن را پاك نگاه دارند، اين موضوع اختصاصى به مردم اعصار گذشته ندارد، در عصر و زمان ما نيز بسيارند كسانى كه به علل مختلفى از نظافت و بهداشت تن غافلند. البته حكم وجوب غسل کردن، به صورت يك قانون كلى و عمومى است و حتى كسى را كه تازه بدن خود را شسته شامل مى‏شود(2).

 

------------------------------------------------------------

(1) وسائل الشيعه جلد اول صفحه 466

(2) برگرفته از: تفسير نمونه، ج‏4، ص 293

 

 

دیدگاه‌ها  

 
#3 مریم ۱۳۹۳-۰۷-۲۵ ۲۲:۲۷
سلام ایا نبض گرفتن قسمت نشیمنگاه زن وقت خواندن مطالب جنسی یا دیدن فیلم های مستهجن نشانه ی رسیدن به ارگاسم می باشد؟
.
.
.
پاسخ:
با سلام
هر چند ممکن است در بسیاری از زنها در هنگام رسیدن به اوج لذت جنسی، چنین ضربانی احساس شود اما این نشانه نشانه ی همیشگی نیست و اصلی ترین ملاک برای ارگاسم، همان ارضا شدن است بدین معنا که شخص به حدی از لذت جنسی می رسد که ارضا شده و حداقل تا مدتی تمایل به تحریک جنسی ندارد.
البته از نظر شرعی اگر زن شک کند که به اوج لذت جنسی رسیده است یا نه باید بنا را بر این بگذارد که به اوج نرسیده و جنب نشده و در نتیجه نیاز به غسل جنابت هم ندارد.
موفق باشید
 
 
#2 مرد تنهای شب ۱۳۹۳-۰۳-۳۰ ۰۸:۴۴
ممنون....عالی بود واقعا
 
 
#1 یه دختر ۱۳۹۱-۱۰-۱۸ ۱۳:۴۸
اطلاعاتتون عالیه.واقعا از شما ممنونیم.
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شبهات احکام عقل می گوید غسل جنابت هیچ فایده ای ندارد!!