فلسفه ی وضو گرفتن چیست؟

سؤال:

فلسفه ی وضو گرفتن چیست؟

 

جواب:

شك نيست كه وضو داراى دو فايده روشن است: فايده بهداشتى و فايده اخلاقى و معنوى؛

ــ از نظر بهداشتى شستن صورت و دست‌ها آن هم پنج بار و يا لا اقل سه بار در شبانه‏روز، اثر قابل ملاحظه‏اى در نظافت بدن دارد، مسح كردن بر سر و پشت پاها كه شرط آن رسيدن آب به موها يا پوست تن است، سبب مى‏شود كه اين اعضا را نيز پاكيزه بداريم، و همان‌طور كه در فلسفه غسل اشاره خواهيم كرد تماس آب با پوست بدن اثر خاصى در تعادل اعصاب سمپاتيك و پاراسمپاتيك دارد.

ــ و از نظر اخلاقى و معنوى چون با قصد قربت و براى خدا انجام مى‏شود اثر تربيتى دارد مخصوصاً چون مفهوم كنايى آن اين است كه از فرق تا قدم در راه اطاعت تو گام بر مى‏دارم مؤيد اين فلسفه اخلاقى و معنوى است.

در روايتى از امام على بن موسی‌الرضا(ع) می‌خوانیم:

«براى اين دستور وضو داده شده و آغاز عبادت با آن است كه بندگان هنگامى كه در پيشگاه خدا مى‏ايستند و با او مناجات مى‏كنند پاك باشند، و دستورات او را بكار بندند، از آلودگی‌ها و نجاست‌ها بر كنار شوند، علاوه بر اين وضو سبب مى‏شود كه آثار خواب و كسالت از انسان برچيده شود و قلب براى قيام در پيشگاه خدا نور و صفا يابد» (1).

 

 

------------------------------------------------------------

(1) تفسير نمونه، ج‏4، ص 292

دیدگاه‌ها  

 
#2 منصور اقتداری ۱۳۹۳-۱۱-۲۱ ۱۹:۳۱
من این سئوال را از یک روحانی پرسیدم و آن این است : قبل از نماز بجای وضو گرفتن بدن خودرا از موی سر گرفته تا کف پاها در حمام خانه خود که همه جای آن را با بهترین مواد ضد عفونی کننده پاک شده ، می شویم . آیا نماز من صحیح است ؟ ایشان جواب میدهند : خیر .
حال کارگری را در نظر بگیرید که روزی دوازده ساعت زیر آفتاب داغ و در میان گرد و غبار کار میکند و عرق میریزد . این شخص شاید هفته ای یک بار هم استحمام نکند ولی این شخص برای اقامه نماز سرتا پای هیکلش را با چند مشت آب میخواهد پاک کند ! آیا ایشان پاک و مطهر هستند و نمازشان قبول است ؟ مرد روحانی جواب میدهد : بله !!
.
.
.
پاسخ:
با سلام
دوست گرامی
اگر به صورت قطعی می دانستیم که هدف از وضو گرفتن، پاک شدن جسم است فرمایش شما کاملا صحیح بود اما ما نمی دانیم که واقعا هدف خداوند آیا پاک شدن جسم بوده است یا نه به همین دلیل نمی توان چنین قضاوتی که شما فرموده اید را کرد.
موفق باشید
 
 
#1 مهدیه محمد علی پور ۱۳۹۱-۰۸-۱۶ ۱۶:۴۲
از نظر جنبخ بهداشتی توضیح خوبی بود ولی از نظر معنوی بیشتر توضیح دهید ممنون میشم :-)
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شبهات احکام فلسفه ی وضو گرفتن چیست؟