چرا از میان سیاهپوستها هیچ پیامبری مبعوث نشد؟!

 

سؤال:

چرا از ميان اقوامي چون سرخ پوست و سياه پوست پيامبري بر نخواسته است؟!

 

جواب:

نكته قابل تذكر اين است كه ظهور پيامبر از ميان اقوام غير سرخپوست يا زردپوست هيچ مشكلي ايجاد نمي‎كند زيرا ديني را كه پيامبري مي‎آورد براي ديگر اقوام هم هست و اگر كسي دنبال حق است، به محض برخورد با او، آن را مي‎پذيرد.

حال در پاسخ به اين سؤال كه چرا پيامبران از آسياي ميانه ظهور مي‎كردند و چرا در ميان اقوام ديگر ظهور نكردند بايد گفت «ممكن است در آن قسمت‎ها جمعيتي نبوده و يا اگر بوده ما دليلي نداريم كه خداوند براي آن‎ها انبيايي نفرستاده است چون از همه انبيايي كه آمار و نام‎شان در کتابهای روايي ما هست تنها نام بعضي در قرآن ذكر شده است.

شايد در ميان آن اقوام نيز انبيايي بوده‎اند كه در قرآن قصه آنان نيامده است و اگر هم پيامبر اولوالعزمي در ميان آن اقوام نبوده، شايد به خاطر كم بودن جمعيت آن منطقه در آن زمان باشد».[1] «گروهي از عارفان و حكيمان به استناد برخي از تواريخ، حضرت ادريس را همان هرمس پنداشتند، هم چنان كه حضرت شيث را همان آغاثا ذيمون دانستند و عده‎اي شايد بر اثر همين هرمس و آغاثاذيمون و فيثاغورس، مانند آن‎ها مثل ارسطو... را از انبيا دانستند».[2] كه اينان از اقوام ديگري هستند و از آسيا برنخواسته‎اند.

از طرفي ديگر «مركز نبوت و رسالت انبيا يك روستا و يا يك منطقه كوچك و محدود نبود... و صداي انبيا هميشه از مراكز كشورها برخاسته است، زيرا وظيفه آنان ابلاغ پيام الهي به همه مردم آن منطقه است و اين رسالت بدون شهرتِ دعوت و شيوعِ دعوي حاصل نمي‎شود و آن شهرت و اين شيوع بايد ازمركز جمعيت و هسته مركزي اجتماع مردم شكل يابد».[3]

در زمان‎هاي قديم، بعضي اقوام مانند سرخ‎پوست‎ها در گوشه‎اي گنگ از دنيا زندگي مي‎كردند كه كسي از آنان خبري نداشت و آن‎ها هم از كسي خبري نداشتند. حال اگر پيامبري در ميان آنان بيايد امّا در مركز كشور نيايد دعوت او عمومي نخواهد شد و صداي او به گوش جهانيان نمي‎رسد. چنان كه پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ هنگام رسالت به كشورهايي مانند: روم و ايران نامه نوشت و آنان را دعوت به دين اسلام كرد و «خود پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ مي‎فرمودند: كه من اختصاص به قوم خاصي ندارم، من براي سياه پوست و زردپوست و سفيد پوست مبعوث شده‎ام».[4] و همين باعث مي‎شود كه صعيب از روم و سلمان از ايران دور پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ جمع شوند.

 

 

 

------------------------------------------------

[1] سيره پيامبران در قرآن، ص 49، جوادي آملي، چ دوّم، نشر اسراء

[2] همان، ص 236

[3] همان، ص 47،

[4] بحار الانوار، ج 16، ص 323، به نقل از دين شناسي، جوادي آملي، چ اوّل

 

 

مطالب مرتبط :

» تفاوت معجزه پیامبران با کارهای خارق العاده ی مرتاضان

سؤال: همانگونه که پیامبر کارهای خارق العاده ای با نام «معجزه» انجام می دادند ساحران و مرتاضان هندی هم کارهای بسیار عجیب و خارق العاده ای را انجام میدهند پس چه فرقی بین آنها...

دیدگاه‌ها  

 
#3 فاطمه ۱۳۹۳-۰۳-۲۸ ۰۷:۵۰
جمعیت کم دلیل می شه که ما قومی رو بدون راهنما رها کنیم مخصوصا وقتی که هیچ ارتباطی با جاهای دیگهع نداشتن که با پیامبرانشون آشنا بشن؟
 
 
#2 didi ۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۱۹:۵۳
سلام
جواب قانع کننده نبود .
 
 
#1 زیبا ۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۰۷:۲۰
ضمنا خدا خودش در قرآن خطاب به پیامبر گفته من خیلی از حکایات رو برای تو بیان کردم و خیلی رو هم بیان نکردم...
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیامبران چرا از میان سیاهپوستها هیچ پیامبری مبعوث نشد؟!