آیا همة این سختیهایی که ما در این دنیا تحمل می کنیم بخاطر گناه حضرت آدم نیست؟!

آیا همة این سختیها به خاطر گناه حضرت آدم است؟!

 

سؤال:

اینکه ما مجبوریم در این دنیا زندگی کنیم و با اینهمه سختی بسازیم  همه اش بخاطر گناهی بود که حضرت آدم  انجام داد و باعث شد او از بهشت رانده شود؛ اگر او آن اشتباه را انجام نداده بود حالا همگیِ ما انسان ها باید در بهشت باقی میماندیم.

 

جواب:

در پاسخ به این شبهه، کافی است که به این نكته توجه کنیم که به راستی اگر حضرت آدم خطا نمی کرد و از بهشت بیرون نمی شد آیا بعد از او همة ما در بهشت می ماندیم؟! اگر کمی فکر کنیم می بینیم این چنین نیست زیرا اگر بر فرض، او هم خطا نمی کرد و ما بعد از او در بهشت بودیم باز هم ما را از آنجا بیرون می کردند؛ بدیهی است که وقتی حضرت آدم که این همه نزد خداوند مقام و منزلت داشته به خاطر یک خطای کوچک از آنجا اخراج می شود ما هم اگر خطایی می کردیم از آنجا بیرون می شدیم.

حال هر کدام از ما باید در خلوت، خود را محک بزنيم و ببینم آیا ما بیشتر دچار خطا و گناه می شویم یا حضرت آدم؟ آیا به راستی اگر در آنجا می ماندیم هیچ خطایی نمی کردیم یا اینکه صدها برابر حضرت آدم دچار خطا و گناه می شدیم و در نتیجه از آنجا اخراج می شدیم؟!

بنابراین وقتی حضرت آدم که یک پیامبر بود به خاطر خطایش از آنجا اخراج شد تکلیف بسیاری از ما نیز روشن شد و اگر هر کدام از ما در بهشت بودیم شاید خیلی زودتر از آدم از آنجا بیرون می شدیم!

 

*****

 

توجه به اين نكته نيز جالب است كه بهشتي كه حضرت آدم در آن اقامت داشت و از آنجا اخراج شد بهشت موعود ِقيامت نبوده است. در كتاب تفسير نمونه در اين زمينه آمده است كه:

گر چه بعضى آن بهشت را بهشت موعودِ نيكان و پاكان مى‏دانند، ولى ظاهر اين است كه آن بهشت نبود. بلكه يكى از باغ هاى پر نعمت و روح‏افزاى يكى از مناطق سر سبز زمين بوده است. زيرا اولا بهشت موعودِ قيامت، نعمت جاودانى است كه در آيات بسيارى از قرآن به اين جاودانگى بودنش اشاره شده، و بيرون رفتن از آن ممكن نيست و ثانيا ابليسِ آلوده و بى‏ايمان را در آن بهشت راهى نخواهد بود.

ثالثا در روايات به اين موضوع صريحا اشاره شده است. يكى از راويان حديث مى‏گويد از امام صادق  راجع به بهشت آدم پرسيدم. امام در جواب فرمود: «باغى از باغ هاى دنيا بود كه خورشيد و ماه بر آن مى‏تابيد، و اگر بهشتِ جاودان بود هرگز آدم از آن بيرون رانده نمى‏شد.»1

به هر حال شواهد فراواني نشان مي دهد كه اين بهشت غير از بهشت سراي ديگر است.2  3

 

 

----------------------------------------

1. الكافي، ج 3 ، ص 274

2. برگرفته از: تفسير نمونه، ج‏1، ص 187

3. به نقل از کتاب: پاسخ به شبهات دینی (با موضوعات مختلف) حسین جمالی، ص33

مطالب مرتبط :

» ازدواج با محارم در بین فرزندان اولیه ی حضرت آدم!

    ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ سؤال: با توجه به اینکه فرزندان اولیه ی حضرت...

دیدگاه‌ها  

 
#1 طلبه گرگانی ۱۳۹۲-۰۳-۳۰ ۲۱:۵۰
اگر مشاهده بفرمایید خود خداوند قبل از ارتکاب ترک اولای حضرت آدم علی نبینا و آله و علیه السلام ایشان را خلیفة الله فی ارضه خطاب فرمودن/فلذا از همان اول تقدیر این بوده....
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیامبران آیا همة این سختیهایی که ما در این دنیا تحمل می کنیم بخاطر گناه حضرت آدم نیست؟!